Układanie puzzli to świetna zabawa, do której można wielokrotnie powracać, gdy chcemy usiąść z bliskimi i wspólnie spędzić czas, gdy pogoda nie sprzyja i nie możemy spędzać czasu na świeżym powietrzu, czy też gdy mamy ochotę na relaks, chwilę dla siebie z kubkiem ciepłego kakao.

My uwielbiamy razem spędzać czas całą rodzinką, a gdy tylko jest okazja i trafi się nowy zestaw wspólnie siadamy do stołu. To świetna zabawa zarówno dla dzieci jak i dorosłych, która sprawia, że pogłębiamy rodzinne relacje w czasie, którym nie brakuje śmiechu, rozmów, ale też chwil skupienia.

Przygotowaliśmy dla Was kilka wskazówek, dzięki którym układanie puzzli stanie się bardziej efektowne i pozwoli ułożyć je do końca :)

  1. Mata do układania puzzli.

Polecamy układanie puzzli na specjalnej macie wykonanej z materiału poliestrowego typu filc. Należy pamiętać, żeby przed pierwszym użyciem wyprasować matę. W zestawie znajdziesz również tubę do zwijania układanki oraz tasiemki do spięcia kompletu. Przyda się, gdy będziecie chcieli zrobić sobie przerwę i ‘zwolnić’ stół. Wystarczy złożyć i wygodnie przenieść w bezpieczne miejsce. Powierzchnie maty przeznaczone są do układanek wieloelementowych w zakresie od 500 do 6000 elementów.

  1. Zacznij od ułożenia ramki.

Czemu większość osób zaczyna właśnie od ułożenia ramki? Najłatwiej znaleźć w pudełku wypełnionym dużą ilością drobnych elementów, fragmenty ramki. Mają charakterystyczne kształty, chociaż z jednym prostym brzegiem. Gdy już uda Ci się znaleźć wszystkie, ułóż je przed sobą i krok po kroku połącz w całość.

  1. Odwróć wszystkie puzzle obrazkiem do góry.

Kolejnym etapem po ułożeniu ramki, będzie odwrócenie wszystkich elementów układanki obrazkiem do góry. Bardzo ułatwi to przejście do kolejnego zadania i dalsze układanie puzzli. Wszystkie będą dobrze widoczne, łatwiej wypatrzysz ten właściwy.

  1. Sortowanie puzzli – kolory i wzory.

Polecamy sortery do puzzli. Sorter pozwoli posegregować elementy według koloru lub wzoru. Sprawnie przygotujesz swoją przestrzeń do układania. To najbardziej efektywna metoda. Sortery możesz ze sobą połączyć - by zajmowały mniej miejsca oraz wygodnie przenieść nie gubiąc posortowanych puzzli. Zamiast sorterów możesz również wykorzystać pudełka od puzzli.

  1. Sortowanie puzzli – kształty.

Puzzle posortować możesz również według kształtu. My rozróżniamy na przykład takie z jedną, dwoma, trzema lub czterema okrągłymi główkami, albo takie z czterema, trzema, dwoma nóżkami – przyjęliśmy takie nazwy, żeby określić kto jakiego rodzaju elementów ma szukać :) Oczywiście trafiają się jeszcze takie elementy
z nietypowym kształtem.

  1. Układanie mniejszych powierzchni.

Jeśli układasz puzzle na przykład z postaciami z bajek, zwierzętami lub przedmiotami warto zacząć od układania mniejszych powierzchni. Krok po kroku połączysz ze sobą fragmenty motywu układanki i za nim się obejrzysz, połączysz je wszystkie w całość.

  1. Dobra zabawa to podstawa.

Najważniejsze żeby dobrze się bawić i nie zniechęcać przy pierwszej napotkanej trudności. Początki bywają trudniejsze, ilość elementów może przytłaczać, ale pamiętaj – to ma sprawiać przyjemność. Zawsze można sobie zrobić przerwę i wrócić do układania puzzli kolejnego dnia. A jak już uda się skończyć, satysfakcja gwarantowana!
Ułożony wzór możesz złożyć do pudełka lub zachować i stworzyć z niego obrazek, wykorzystując do tego piankową lub tekturową podstawę oraz klej do puzzli. Jest doskonały jako środek konserwujący, połączone za jego pomocą puzzle można z łatwością przenieść lub powiesić na ścianie. Ochronna powłoka zabezpieczy układankę przed zanieczyszczeniami.

Życzymy powodzenia i zapraszamy do naszego sklepu zabawkoweabc.pl po najpiękniejsze i najpopularniejsze wzory puzzli :)